Oszustwo Nigeryjskie

Mimo, że tzw. Oszustwo Nigeryjskie to przestępstwo, którego mechanizm jest od lat znany, proceder ten nadal działa, a ofiary są w bardzo trudnej sytuacji.

W serwisie Wirtualna Polska  ukazał się artykuł na temat mechanizmów tzw. oszustwa nigeryjskiego (Nigerian scam). 

W artykule komentarza eksperckiego udzielił mec. Zbigniew Krüger. Zwrócił on uwagę, na fakt, że sprawcy tego typu przestępstw staja se coraz bardziej wyspecjalizowani, lepiej zorganizowani i profesjonalizują swoja działalność.

- Przestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani – mówi mecenas Zbigniew Krüger z kancelarii prawnej Krüger & Partnerzy. - Kiedyś listy inicjujące nigeryjski przekręt łatwo było rozpoznać z uwagi na specyficzny język automatycznego translatora Google. Teraz przestępcy uderzają w konkretne cele, np. prawników, inwestorów rynku Forex czy inwestorów, którzy dokonali inwestycji w krypotowaluty. Listy nie są już tak bezpośrednie jak kiedyś. Przynajmniej pierwszy kontakt sprawia wrażenie neutralnego, nienachalnego.

- Inne są też już cele samych przestępców – dodaje mecenas. - Choć mechanizm jest podobny: wykorzystać chęć łatwego zysku za pomocą socjotechniki, to nie zawsze chodzi już o bezpośrednią wpłatę pieniędzy. Obecnie sprawcy będą próbować skłonić ofiarę do kontaktu telefonicznego z płatnymi numerami telefonów, próbować wyłudzić dane osobowe czy umożliwić zainstalowanie złośliwego oprogramowania i przejęcia kontroli nad komputerem.

Artykuł można przeczytać w Wirtualnej Polsce