Prawo do adwokata w postępowaniu karnym

10 września Parlament Europejski przyjął Dyrektywę gwarantującą wszystkim obywatelom UE prawo do kontaktu z adwokatem od samego początku postępowania karnego, w tym prawo do obecności adwokata przy pierwszym przesłuchaniu w sprawie.

Dyrektywa przewiduje wprowadzenie obowiązku zapewnienia przez Panśtwa Czlonkowskie dostępu do adwokata osobie uwięzionej, przesłuchiwanej, która jest faktycznie podejrzana, w trakcie zbierania dowodów i przed postawieniem takiej osoby przed sądem.

 

 

Dyrektywa zapewnia prawo do poufności komunikacji między podejrzanym a adwokatem w czasie spotkań, rozmów telefonicznych i w pisemenj korespondencji.

 

 

Dyrektywa zapewnia prawo do podwójnej reprezentacji - w przypadku zastosowania Europejskiego nakazu aresztowania (ENA) aresztowany ma mieć zagwarantowany dostęp do adwokata w obu pańswach - wydającym i wykonującym ENA

W dzisiejszej Gazecie Prawnej adwokat Zbigniew Krüger skomentował przyjęcie dyrektywy oraz brak wystarczającej jej implementacji w projektowanej nowenizacji k.p.k. 

 

Artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej z komentarzem Mec. Zbigniewa Krügera można przeczytać tutaj